top of page

Piekarnia Wieczorek

Tradycja i zdrowie

  • Piekarnia Wieczorek

Chleb na zakwasie, a zdrowie


Po czym poznać, że chleb powstał na zakwasie? Przede wszystkim pieczywo tego typu odznacza się charakterystycznym zapachem. Zachowuje również specyficzny delikatny i lekko kwaskowy smak. Pieczywo na zakwasie wyróżnia się także wyczuwalną po przekrojeniu wilgotnością oraz dłuższym okresem przydatności do spożycia – zakwas sprawia, że chleb dłużej pozostaje świeży oraz zapobiega powstawaniu pleśni na gotowym wypieku.

Zakwas chlebowy powstaje z mąki, wody oraz dużej ilości czasu. W Piekarni Wieczorek zakwas jest wyprowadzany od początku istnienia zakładu. Każdego dnia rano rozpoczynamy produkcję zakwasu, który wieczorem jest używany do produkcji chleba.

Jednak chleb na zakwasie to nie tylko gwarancja wspaniałego smaku i aromatu, lecz także szereg właściwości zdrowotnych, które oddziałują zarówno na procesy układu pokarmowego, jak i na pracę ośrodkowego układu nerwowego.

Za pozytywny wpływ na zdrowie odpowiedzialny jest proces fermentacji, który w tym przypadku sprzyja wytwarzaniu dużej ilości witamin oraz aminokwasów egzogennych – stanowią one podstawowe elementy budulcowe białek. Powstające w procesie fermentacji witaminy to głównie witaminy B1, B2, B6 oraz B9, które nie dość, że regulują pracę układu nerwowego, to także biorą udział w przemianach węglowodanów, białek i aminokwasów. Na szczególną uwagę zasługuje tu witamina B9 (tzw. folacyna), która również zapobiega anemii, miażdżycy oraz nowotworom szyjki macicy, okrężnicy i żołądka.

Poza tym bardzo ważne jest , to że zakwas chlebowy pomaga organizmowi wchłaniać mikroelementy. Otręby zbóż zawierają kwas fitynowy. Ma on zdolność wychwytywania z pokarmu cennych składników ( m.in. magnezu, wapnia, cynku, żelaza) i powoduje wydalenie ich z organizmu. Aktywność fitynianów skutecznie hamuje chlebowa fermentacja kwasowa. Dwunastogodzinna fermentacja zwiększa przyswajalność potrzebnych organizmowi mikroelementów.

Polecamy zatem nasz nie tylko pyszny, ale i bardzo zdrowy chleb z piekarni w Zabrzu. Warto dbać o zdrowie!

#PiekarniaWieczorek #Zabrze #PiekarniaZabrze #Chlebnazakwasie

.

#wieczorekzabrze #piekarniawieczorek #zabrzenajlepszychleb #chlebzakwas #pieczywonazakwasie #zdrowepieczywo #piekarniazabrze #piekarniewzabrzu #sejmowa14zabrzewieczorekpiekarnia #piekarnia #pieczywo #zabrze #zdrowejedzeniezabrze #zdrowiezabrze #pieczywozabrze #piekarzzabrze

117 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page