top of page

Piekarnia Wieczorek

Tradycja i zdrowie

  • Piekarnia Wieczorek

Zamrażanie i rozmrażanie pieczywa

Zaktualizowano: 29 maj 2020

Gdy w domu pojawia się nadmiar pieczywa, możesz go zamrozić bez problemu. Sposób ten możesz zastosować gdy masz ograniczony dostęp do pieczywa a codziennie masz ochotę rozkoszować się świeżym chlebem. W przypadku epidemii koronowirusa, z którą zmagamy się obecnie niezmiernie ważne jest ograniczanie kontaktów międzyludzkich. Z tego względu zachęcamy właśnie do kupowania większych ilości i mrożenia pieczywa w ramach możliwości.


Ile wytrzyma chleb na zakwasie?

Nasz chleb zrobiony na zakwasie utrzymuje świeżość na podobnym poziomie nawet tydzień po upieczeniu! Jednak, aby taki się stało, trzeba zachować podstawowe środki przeciwdziałające starzeniu się bochenka.


Chleb powinien być trzymany w miejscu suchym, trzymającym temperaturę pokojową. Pamiętajmy, że zawijanie chleba w folie spożywcze czy aluminiowe może pogorszyć sprawę. W takiej sytuacji najlepiej zainwestować w lniane woreczki, w które wkładamy bochenki. Taki woreczek „oddycha”, nie sprawia więc, że chleb się zaparzy. Chleb zawinięty w woreczek najlepiej dodatkowo wstawić do suchego chlebaka. Chronią przed dostawaniem się wilgoci do chleba. Pamiętajmy jednak, aby co jakiś czas gruntownie je umyć, aby w środku nie osadzały się bakterie przyśpieszające rozwijanie się pleśni.Jak zamrażać chleb?

Kupujemy pieczywo świeże, najlepiej jeśli byłoby jeszcze ciepłe. Zanim dotrzemy do domu, pieczywo zdąży wystygnąć, a my spokojnie możemy zabrać się za zamrażanie. W pierwszej kolejności dzielimy pieczywo na kromki lub dzienne porcje. Dzięki temu nie musimy rozmrażać całych zapasów, ale wyciągać z zamrażarki określoną ilość. Tak podzielone pieczywo pakujemy do foliowych opakowań. Bułki i chleb możesz włożyć do zwykłej jednorazowej reklamówki, którą zawiążemy. Pojedyncze kromki chleba możesz przechowywać w zamrażarce nawet do kilku miesięcy.


Jak rozmrażać chleb?


Pieczywo najlepiej jest rozmrażać w temperaturze pokojowej. W temperaturze pokojowej niewielkie bułki rozmrażają się na ogół około trzydziestu minut, chleb trochę więcej czasu.

Podczas wolnego rozmrażania pieczywa, warto owinąć porcję papierowym ręcznikiem przeznaczonym do kontaktu z żywnością, który wchłonie nadmiar wilgoci.

Jeśli odwiedzą nas goście i musimy szybko przygotować posiłek, proces można przyspieszyć w piekarniku. Absolutnie nie należy rozmrażać chleba, ani bułek w kuchence mikrofalowej – pieczywo może stać się gumowate, niesmaczne i nie rozmrozi się równomiernie. Najlepiej znosi mrożenie chleb na zakwasie lub z niewielkim dodatkiem drożdży.


#mrożeniepieczywa #Piekarniazabrze #Piekarniawieczorek #pieczywododomu

128 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page